Valikute paljusus looks tööturule lisaks hõivatuse suurenemisele ka selguse, leiab ajakirjanik Marta Jaakson.
- Marta Jaakson Foto: Andras Kralla
Manufaktuuriajast on säilinud palju rudimente, mis tänapäeva maailma enam sobida ei pruugi. Hommikul kella kaheksast või üheksast tööpäeva alustamine sobib nn lõokesele, aga ei passi inimesele, kelle päeva loovam osa algab pärast lõunat.
Hoolimata sellest, et Eesti peab end idufirmade peenramaaks ja innovaatiliseks e-riigiks, ei toeta me paljusid vanades Euroopa riikides kasutusel olevaid töösuhtevorme, mis võimaldavad töövõtjale valikute paljusust nii karjääri tegemisel kui ka oma eesmärkide elluviimisel.
Ehk see ongi sundinud nii mõnegi inimese nn OÜtamise valdkonda, sest praegu seadustest puuduvaid töösuhte vorme saabki ainult niimoodi teostada. Kuidas teisiti talitadagi, kui töö on lühiajaline, ajutine või projektipõhine?
Rohkem võimalusi, suurem tööhõive
Töösuhtevorme, mis Eesti on piiratud või lausa keelatud, on kokku üksteist. Nende või nendega sarnaste töösuhtevormide väljatöötamisel ja seadustamisel kasvaks Eestis oluliselt hõivatute osakaal. Peale selle oleks töövõtjal võimalik säästa tulevikuks rohkem või kas või mõne ostukorvi võrra rohkem kulutades oma kuu mööda saata.
Valikute paljusus looks tööturule lisaks hõivatuse suurenemisele ka selguse. Nii kaoks vajadus OÜtada ning riik ei piiraks ja takistaks, vaid võimaldaks töövõtjal valida ja tööandjal pakkuda võimalust, kuidas efektiivsemalt ja ausamalt majandada. Valikuvabadusest on kasu alati.
Seotud lood
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.